Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole Samorządowe z Oddziałem Integracyjnym w Kaszczorze

 

Nawigacja

Godziny dostępności

  • 100 Rocznica wyzwolenia Kaszczoru

     

    "W przemęckim kościele farnym w dniu 7 lutego 1919 r. została odprawiona msza św. i odbyła się uroczysta przysięga naszych powstańców – żołnierzy na wierność Ojczyźnie, na własny polski sztandar. Ta wyjątkowa uroczystość zgromadziła tłumy wiernych, a potem odbiła się szerokim echem w okolicy. Po przysiędze i nabożeństwie kompania udała się do Błotnicy na uroczysty obiad wystawiony przez miejscowych gospodarzy. Po jego spożyciu, na rozkaz ppor. Wróblewskiego, który przebywał chwilowo w dowództwie w Poznaniu, kompania została podwieziona saniami i furmankami przez Przemęt i Perkowo za las, w kierunku Kaszczoru.

    Tu nastąpił podział oddziału na 2 grupy. Pierwsza grupa, w sile 50 osób i 1 ckm pod dowództwem plutonowego Piotra Brychcego skierowała się na Mochy, a druga grupa w sile ok. 50 osób i też z 1ckm pod dowództwem ppor. St. Michalskiego ruszyła dalej drogą wprost na Kaszczor. W tej grupie wziął udział drugi wikariusz przemęcki, ks. Węcławski oraz najmłodszy powstaniec, 13 letni Ludwik Mocek z Przedmieścia.

             Na wojsko powstańcze czekał 2 km przed Kaszczorem jej mieszkaniec – właściciel firmy rzeźnickiej Gracjan Słomiński.

    Powiadomił on ppor. Michalskiego, że jego miejscowość Kaszczor oraz sąsiedni Wieleń są wolne od Niemców. Po wkroczeniu przemęckiego oddziału do Kaszczoru zaraz obsadzono obwodowy komisariat policji.

    Zajęto też pocztę, aby miejscowi Niemcy nie mogli telefonicznie powiadomić swoich „kameradów” we Wschowie o przybyciu polskiego oddziału powstańczego.

    Nawiązano też łączność z komendanturą w Błotnicy i oddziałem plutonowego Brychcego w Mochach, skąd wycofał się oddział Grenzschutzu. Potem wystawiono posterunki w stronę Śmieszkowa, Spokojnej i Łupic, gdzie stacjonował silny oddział Grenzschutzu składający się z 2 kampanii piechoty w sile 240 osób dysponujących artylerią.

             Linia Wieleń – Kaszczor – Mochy była niespokojnym pograniczem, gdyż mimo zawartego rozejmu polsko-niemieckiego w dniu 16 lutego 1919 r. w dalekim Trewirze, nadal na tym terenie dochodziło do licznych zbrojnych potyczek, inicjowanych przez żołnierzy niemieckiej straży granicznej, w których zginęli kolejni nasi powstańcy – jak Kazimierz Michalski z Kaszczoru i Andrzej Sturmer z Przemętu.

    Dzięki męstwu i heroizmowi naszych powstańców oraz patriotycznej postawie miejscowej ludności, która wspierała swoich obrońców w różnych formach, zapewniając im m.in. kwaterunek i wyżywienie, miejscowości wyzwolone przez powstańców Kompanii Przemęckiej zostały po zakończonej I – wojnie światowej decyzją traktatu wersalskiego na trwale przyłączone do odrodzonej naszej Rzeczypospolitej”.

    Antoni Fornalski

     

  • Siatkówka  - Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej

     

    Na przełomie stycznia i lutego w Szkole Podstawowej w Mochach odbyły się, w ramach Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej, mistrzostwa gminy i powiatu w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. W zawodach wzięli udział uczniowie i uczennice ze szkół w Mochach, w Bucz, w Przemęcie, w Kaszczorze, a także, w finale powiatowym zawodnicy z Obry i z trzech szkół z Wolsztyna. Z naszej szkoły wystartowały cztery drużyny. Po zaciętych i pełnych emocji, stojących na dobrym poziomie meczach wyniki w kategoriach przedstawiają się następująco:

     

    Igrzyska Dzieci (klasa IV-VI)

                Dziewczęta   - Mistrzostwa Gminy – miejsce II

                                       - Mistrzostwa Powiatu – miejsce IV

                Chłopcy        - Mistrzostwa Gminy – miejsce I

                                       - Mistrzostwa Powiatu – miejsce IV

     

    Igrzyska Młodzieży Szkolnej (klasa VII, VIII i III Gimnazjum) 

                Dziewczęta   - Mistrzostwa Gminy – miejsce I

                                       - Mistrzostwa Powiatu – miejsce I

                Chłopcy        - Mistrzostwa Gminy – miejsce III

                                      

    Wszystkim gratulujemy, a szczególności dziewczętom, które w finale powiatowym pokonały zawodniczki z Wolsztyna i awansowały do zawodów rejonowych. Gratulujemy

  • PRZEDSMAK ŚWIĄT

    Wspólne śpiewanie kolęd, dekorowanie pierników, prezenty, czas spędzony razem!  Dziękujemy pomocnikom Mikołaja za ten miły, świąteczny nastrój i upominki!heartheartheart

    Gwiazdor w IIa i III

  • ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ ...

    Dziękujemy GCKiB w Przemęcie za możliwość udziału w warsztatach własnoręcznego wykonywania bombek choinkowych. Zajęcia  przeprowadzone zostały przez pracownię edukacyjną „Wiatraczek”. Na styropianowych kulach dzieci tworzyły metodą marmurkową unikalne dekoracje i wzory. Było bardzo wesoło i twórczo!

  • Kiermasz Świąteczny i Jasełka 2018

    16 grudnia, w niedzielne popołudnie, mieliśmy okazję poczuć przedsmak świąt Bożego Narodzenia! Kiermasz ozdób, występy taneczno-recytatorskie uczniów, poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców, jasełka w wykonaniu dorosłych, wprowadziły chyba każdego w radosny, świąteczny klimat! Dziękujemy zatem wszystkim, którzy uświetnili naszą uroczystość! Dziękujemy za obecność, zaangażowanie, życzliwe słowa! Niech te święta będą rodzinne, ciepłe i pełne miłości!

  • MIKOŁAJKOWY WYJAZD

    Klasa IIa i III poleca dla dużych i małych film ‘Grinch’ i  jego niecny plan pozbycia się Świąt Bożego Narodzenia. Opowieść po raz kolejny wraca na ekrany, by przypomnieć nam co jest prawdziwą magią świąt! To uniwersalna, pełna nadziei bajka o sile przebaczania i miłości! Na odstresowanie polecamy również JumpWorld – park trampolin, bo każdy ma swój powód do skakania!

     

  • ANDRZEJKOWA NOCKA W SZKOLE

    Klasa IIa i III spędziły w szkole noc pełną wrażeń, wspólnie bawiąc się i wybiegając w przyszłość, oczywiście 'z przymrużeniem oka'!  angelsurprisedevil

  • Z WIZYTĄ W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM

    Uczniowie klasy IIa mieli niecodzienną okazję zapoznać się z pracą lekarza stomatologa. Obejrzeć narzędzia, którymi pracuje dentysta. Przeprowadzić eksperyment obrazujący jak ważne jest systematyczne mycie zębów. Za wzorową postawę - dzielnego pacjenta, wszyscy otrzymali medale i słodki upominek. Teraz fotel dentystyczny już im niestraszny. Dziękujemy Pani Aleksandrze Alagierskiej - Bauta za miłe przyjęcie! To była dla nas naprawdę cenna lekcja i świetna zabawa! Dziękujemy!!!

  • LAURKA DLA POWSTAŃCA

    Uczniowie klas I-II wykonali piękne laurki dla tych, którzy walczyli o wolną Polskę! Prace zostały wysłane na konkurs. Teraz czekamy na wyniki.

     

  • Pieśni patriotyczne są dowodem polskiego trwania, budzą wspomnienia rodzinnego domu i echa dawnych lat. Są dowodem historii naszego narodu. Były zawsze i niech będą nadal manifestacją naszej wspólnoty i tożsamości narodowej, a dla naszych dzieci – współczesnych Polaków, niech będą szansą na zakorzenienie we własnej kulturze i historii. W Kaszczorze, 11 listopada 2018 r., dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowano niezwykły koncert “Patriotyczne śpiewanie”. Jak widać na fotografiach wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem

     

  • POBIEGLI NA MEDAL DLA NIEPODLEGŁEJ!

    Dziękujemy wszystkim za udział w XXVII Biegu Niepodległości, a tym którzy znaleźli się na podium serdecznie gratulujemy! Wśród zwycięzców  znaleźli się:

    Tymoteusz Józefowski – kategoria M-6, miejsce I

    Fabian Wyrwa – kategoria M-8, miejsce III

    Milena Miś – kategoria K-9, miejsce I

  • Serce dla Niepodległej

  • Wyprawa na granicę z Sokołem
    08.11.2018

     W niedzielne popołudnie 5 listopada, razem z Sokołami położyliśmy się na murawie i robiliśmy orły, jak na śniegu. Każdy miał  biało-czerwony gadżet  lub strój. Następnie  ruszyliśmy w kierunku dawnej  granicy Polsko-Niemieckiej, gdzie wysłuchaliśmy kilku historii na temat tego miejsca, zjedliśmy ciacho, popijając  zbożową kawą serwowaną z kany. Dodatkową  atrakcją był  też  udział  8 koni w siodle i 5 bryczek, które podwoziły nas na trasie, oraz jeep wojskowy, którym  można  było  się przejechać. Na zakończenie zmęczeni zjedli grochówkę z kotła.

  • W ramach obchodów tej niesamowicie ważnej rocznicy na terenie całego kraju podejmowane są różne inicjatywy mające na celu wzbudzenie w nas, Polakach, tożsamości narodowej. Wiodącym wśród nich jest wieloletni program rządowy „Niepodległa”, do którego włączyło się także Ministerstwo Edukacji Narodowej.
    Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Radą Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej, działającą przy Ministrze Edukacji Narodowej, pragnie zaproponować ogólnonarodową formę uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości pn. „Rekord dla Niepodległej”.
    Inicjatywa polega na tym, aby w piątek, 9 listopada 2018 r. o godz. 11:11 we wszystkich szkołach w Polsce i poza jej granicami w uroczysty sposób wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

  •  

    ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

    1. MSZA ŚW. GODZ. 8.30
    2. AKADEMIA GODZ. 9.30 – 10.30
    3. SPOTKANIE W KLASACH 10.30 – 10.45

    AUTOBUS GÓRSKO: 7.55, OSŁONIN 8.15, WIELEŃ 8.20 (PRZYSTANEK PRZY SKLEPIE LIVIO)

    W DNIU ROZPOCZĘCIA DZIECI PRZEDSZKOLNE I SZKOLNE JADĄ JEDNYM AUTOBUSEM.

    ODBIÓR DZIECI PRZEDSZKOLNYCH Z OSŁONINA W TYM DNIU, W ZAKRESIE RODZICÓW – DO GODZ. 14.00 lub autobusem szkolnym o 10.45

    PLANOWY KURS AUTOBUSU OD 4 WRZEŚNIA:

    DOWÓZ: GÓRSKO 6.55, OSŁONIN 7.15, WIELEŃ 7.20

                     DZIECI PRZEDSZKOLNE GÓRSKO – OSŁONIN – 8.10

    ODWÓZ Z KASZCZORU: 12.15, 13.00, 14.00, 14.55, DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH 14.00

    OPIEKUNEM DOWOZÓW JEST PANI KAROLINA SKRZYPCZAK

strona: