|
UCZCILIŚMY NIEPODLEGŁĄ
6 listopada odbyła się uroczystość poświęcona X rocznicy odbudowy Pomnika Wolności, a także obchodom odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Poseł na Sejm Pani Marta Kubiak, Poseł na Sejm Pan Marcin Porzucek, Zastępca Starosty Wolsztyńskiego – Pan Mariusz Silski, Wójt Gminy Przemęt – Pan Janusz Frąckowiak, Przewodnicząca Rady Gminy Przemęt Pani Elżbieta Wita, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteka w Przemęcie – Pani Agnieszka Kędziora, Starszy Wizytator Delegatury w Lesznie – Pani Dorota Jagoda, Pułkownik dr Wiesław Światłowski, Wiceprezes Zarządu Krajowego ZOR RP – Pan Maciej Myczka, historyk - regionalista Pan Antoni Fornalski, Kierownik Wydziału Oświaty, Turystyki i Sportu – Pani Marta Sobierajska, Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie - Pan Artur Walczak-Mortezaei, Sołtysi wsi, przedstawiciele lokalnych organizacji i prasy.
Po uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przez Proboszcza Parafii Ks. Mariana Szymańskiego i Dyrektora Szkoły Katolickiej w Poznaniu Ks. Piotra Kusia, w asyście pocztów sztandarowych, orkiestry dętej działającej przy Gminnym Centrum Kultury w Przemęcie nastąpił przemarsz na Plac Wolności. Godną wartę przy Pomniku pełniła I Drużyna Harcerska 'Matecznik'.
Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego, licznie przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze oddając hołd tym, którzy polegli, byśmy dziś mogli żyć w wolnej, niepodległej Polsce. Krótką historię odbudowy pomnika i trudnej drogi do odzyskania niepodległości odczytał Dyrektor Szkoły – Pan Robert Szwed.
Dalsze świętowanie odbyło się w murach kościoła ewangelickiego, gdzie Przedszkolacy i Młodzież szkolna zaprezentowała krótki program artystyczny angażując przybyłych gości do wspólnego, radosnego śpiewania dla Niepodległej. Zasłużeni dla Wojska Polskiego i Ojczyzny zostali odznaczeni medalami i krzyżami zasługi. Byli to Pani Teresa i Błażej Kręc, Pan Wojciech Gocłowski, Pani Katarzyna Łakoma, Pani Beata Binkowska i Pan Robert Szwed. Za patriotyczną postawę zostali również nagrodzeni uczniowie reprezentujący Sztandar Szkoły.
Dla zaproszonych gości skromny poczęstunek przygotowała Rada Sołecka wsi Kaszczor.
Dziękujemy gościom, uczniom, nauczycielom, rodzicom, społeczności lokalnej za udział w tak ważnych dla każdego Polaka wydarzeniach. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, przygotowanie tej uroczystości i okazane serce!
Ograniczenia w związku ze wzrostem zachorowańSzanowni Państwo, z uwagi na nasilającą się skalę zachorowań na Covid 19 od 02.11.2021r. do odwołania ograniczamy wejścia osób obcych (niebędących uczniami lub pracownikami szkoły/przedszkola) na teren placówki do niezbędnego minimum.Wszystkie osoby wchodzące do placówek mają bezwzględny obowiązek zdezynfekowania rąk przy użyciu płynu dezynfekcyjnego, zgodnie z obowiązującą instrukcją dezynfekcji oraz obowiązek zasłanianie nosa i ust przy pomocy maseczki oraz zachowanie dystansu.
Szkoła do hymnu 2021Już po raz czwarty zachęcamy uczniów i nauczycieli, aby w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku będzie to środa, 10 listopada. W ten sposób chcemy włączyć społeczności szkolne we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z uwagi na trwający stan epidemii proponujemy odśpiewanie hymnu w mniejszych grupach/klasach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Szkoły, które w środę, 10 listopada br. będą pracowały w trybie zdalnym lub hybrydowym, zachęcamy do odśpiewania hymnu w formie on-line.
SPACER NA CMENTARZPamiętamy, wspominamy, otaczamy modlitwą ...
Wyjście na cmentarzWyjście na cmentarz
w piątek 29 października
Kl. I – III godz. 10.10 - 10.55 (Po 3 lekcji uczniowie ubierają się i ustawiają klasami na korytarzu na I piętrze)
Kl. IV – VIII godz. 8.25 - 9.10 (po 1 lekcji uczniowie ubierają się i ustawiają klasami przed szkołą)
Kl. I – Piotr Kamiński
Kl. II – Jolanta Bryl
Kl. III - Wiesława Krycka
Kl. IV – Zuzanna Wojciech, Anna Napierała
Kl. V a i VI – Katarzyna Sińska
Kl. Vb – Beata Pogoda
Kl. VII a – Wanda Wojciechowska
Kl. VII b – Zbigniew Bauta
Kl. VIII – Piotr Kamiński, Sławomir Klamka
„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?”„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?”
Zgodnie z obowiązującą podstawą programową, każdy uczeń szkoły podstawowej powinien przeczytać dzieło Adama „Mickieicza pt. „Dziady cz. II”. Nasi uczniowie bardzo ochoczo przystąpili do tego zadania, ponieważ zaznajamianie się z treścią tego dramatu miało niecodzienną formę. Uczniowie klasy 7 A i 7 B mieli tym razem możliwość wcielić się w postaci swojej lektury. Nie zabrakło więc Widma, Guślarza, złowieszczych ptaków czy duszków Rózi i Józia oraz Zosi. Wszyscy spotkaliśmy się w szkolnej harcówce, gdzie przy świetle świec, płomieniach palonej kądzieli przenieśliśmy się do świata obrzędu dziadów.
Dzień Edukacji NarodowejDnia 14 października 2021 roku obchodziliśmy święto Edukacji Narodowej. Z tej okazji nasi uczniowie przygotowali uroczystą akademię, na której podziękowali nauczycielom za ich trud i zaangażowanie. Podczas wydarzenia Pan Dyrektor wcielił się w rolę maszynisty i "zabrał ekspresem do wiedzy" pracowników naszej szkoły. Na koniec każdy otrzymał podarunek, wykonany przez uczennice z klasy ósmej. W imieniu całej społeczności dziękujemy za trud, uśmiech i serce. Samorząd Uczniowski
Narodowe Święto NiepodległościUczniowie wybrali...W piątek, 17.09.2021 w naszej szkole, odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego. Zgodnie z regulaminem w skład samorządu wchodzą osoby o największej liczbie głosów i będą pełniły następujące funkcje.
Maria Cyzman 65 głosów- przewodnicząca
Stanisław Mielniczek 58 głosów- zastępca
Oskar Dąbrowski 49 głosów- sekretarz
Pozostali kandydaci wejdą w skład rady samorządu. Oto głosy pozostałych kandydatów
Maria Michalewicz 45 głosów
Jolanta Stachowiak 39 głosów
Gabriela Firlej 37 głosów
Mateusz Bartkowiak 25 głosów
Serdecznie gratulujemy wybrańcom. Życzymy wytrwałości i pomysłowości w organizacji zaplanowanych obietnic.
Rowery na start - 7bW słoneczny, wrześniowy poranek, wyposażeni w rowery i uśmiech na twarzach wyruszyliśmy w trasę wiodącą ze szkoły na punkt Lehmanna - czyli skrzyżowanie 6 dróg, następnie na Kanapę Napoleona i dalej na taras widokowy na Wyspę Konwaliową, by w końcu dotrzeć do Zagrody U Rzeźbiarza - Gospodarstwo Agroturystyczne Państwa Murek w Górsku. Wielu z nas widziało odwiedzone miejsca pierwszy raz co potwierdza, że powiedzenie "cudze chwalicie swego nie znacie" jest nadal aktualne.
Czytanie Dnia 24.09.2021 w ramach zajęć bibliotecznych, gościł w naszej szkole pan Bartłomiej Sroka- artysta, plastyk pracujący z dziećmi i seniorami naszej gminy. Pan Sroka przybliżył uczniom bajkę Stanisława Lema.
Ósmoklasiści we WrocławiuW środę 15 września 2021, w piękny słoneczny poranek, uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą i opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Wrocławia.
Pierwszym punktem wyprawy był pobyt we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Następnie, pod okiem Pana przewodnika, uczestnicy wycieczki przeszli pod Halę Tysiąclecia i Iglicę, gdzie zapoznali się z ciekawostkami i historią tego miejsca. Między innymi dowiedzieli się, że Hala Tysiąclecia wpisana jest na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolejnym punktem był krótki pobyt przy fontannach i obejrzenie pokazu, po którym szybkim krokiem wszyscy przeszli do portu, z którego wypłynęli w rejs, podczas, którego mogli chwilę odpocząć i podziwiać panoramę Wrocławia. Po rejsie, w drodze do Galerii Dominikanskiej, Pan przewodnik pokazał Instytut Filologii Polskiej, w którym wykłada znany językoznawca, profesor Jan Miodek i opowiedział o nim. Po wolnym czasie w galerii i posiłku, Pan przewodnik zabrał uczestników wycieczki na spacer po starym mieście i rynku.
Wszyscy zmęczeni ale zadowoleni wrócili do swoich codziennych obowiązków, z przekonaniem, że jeszcze wrócą do Wrocławia, aby dalej odkrywać jego uroki i równie miło spędzić czas
Vb w Toruniu8 września wybraliśmy się na całodniową wycieczkę do przepięknego Torunia. Naszym pierwszym przystankiem był Fort IV, którego niezwykłą historię przybliżył nam Pan przewodnik. Wzięliśmy również udział w warsztacie wypieku pierników, a zaraz po nim mogliśmy skosztować przepysznej pizzy. Po dojeździe do centrum, pod opieką Pana przewodnika, podziwialiśmy rynek. Zobaczyliśmy Ratusz Staromiejski, pomnik Mikołaja Kopernika, Dwór Artusa ,,Kamienica Pod Gwiazdą", Kościół Św. Ducha, Kościół Mariacki, Katedrę Św. Janów, Dom Kopernika, Krzywą Wieżę, miejskie mury obronne oraz ruiny zamku krzyżackiego. W godzinach popołudniowych uczestniczyliśmy w niezwykle ciekawym seansie w Planetarium pt. ,,W poszukiwaniu życia" oraz mieliśmy okazję zakupić legendarne toruńskie pierniczki. Kolejny nasz wyjazd zaliczamy do bardzo udanych! Dziękujemy Pani Joli Bryl za wsparcie i organizację.
Autobus szkolny od 20.09.2021Dowóz w poniedziałki:
Górsko 6.55
Osłonin 7.05
Wieleń 7.20
Dowóz wtorki-piątki:
Górsko 7.00
Osłonin 7.10
Wieleń 7.15
Dowóz na 2 lekcję:
Górsko 8.00
Osłonin 8.10
Wieleń 8.15
Spotkanie z historykiem sztuki i kulturoznawstwa9 września 2021 roku w naszej szkole, w ramach zajęć bibliotecznych, odbyło się spotkanie z historykiem sztuki i kulturoznawstwa – Panem Przemysławem Wojciechem. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 6-8. Pan Przemysław w interesujący sposób opowiedział o historii Wschowy i działalności Muzeum Ziemi Wschowskiej. Przekazał również wiele ciekawych faktów o Kaszczorze. Z pewnością ta ciekawa lekcja historii na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów.
UWAGA zmiana godzin kursowania autobusu szkolnego.
W związku z dużą ilością dzieci dojeżdżających od dnia 06.września tj. poniedziałek autobus dowożący na 1 lekcję będzie w:
Górsku o godz. 6.50
Osłoninie o godz. 7.10
Wieleniu o godz. 7.15
Wycieczka kl. IVa i V14 czerwca klasa IV i V razem z wychowawcą i rodzicami wybrała się na wycieczkę do Wielenia. W tym dniu czekało na dzieci mnóstwo niespodzianek. Pierwszą był rejs statkiem po jeziorze, w czasie którego można było się zrelaksować, podziwiać piękną przyrodę i urokliwe plaże. Następnie uczniowie z wychowawcą pojechali bryczką na godzinną przejażdżkę po okolicznych lasach. W tym czasie rodzice przygotowali ognisko. Po powrocie z wycieczki po lesie dzieci smażyły kiełbaski. Rodzice mieli okazje porozmawiać przy kawie i domowym cieście. Na zakończenie spotkania klasa z panią Kasią wybrała się na spacer brzegiem jeziora, żeby chociaż zamoczyć stopy w wodzie. W Ośrodku Wypoczynkowym KROKUS wszyscy miło spędzili czas.
Wójt Gminy Przemęt zaprasza
|
|
|