|
Spotkanie integracyjne klasy VIIIUczniowie klasy 8 wraz z wychowawcą i opiekunami, środowe popołudnie 13 kwietnia 2022 spędzili w Zagrodzie u Rzeźbiarza w Górsku. Podczas spotkania mieli okazję zobaczyć, jak wypieka się chleb według dawnych tradycji, w liściach kapusty. Samodzielnie ubijali masło w drewnianej maselnicy. Po wyczerpującej pracy - ubijaniu masła, zwiedzili „Galerię ptaków” po czym, jak to było za dziecięcych lat, szukali ukrytych w różnych zakamarkach Zagrody upominków od Zająca. Kolejną atrakcją spotkania był pokaz rzeźbienia. Korzystając z pobytu w miejscu, w którym znajdują się przepiękne płaskorzeźby przedstawiające sceny z lektury kl. 8 „Pan Tadeusz” p. Zuzia przygotowała zadania dla uczniów i omawiała wraz z nimi poszczególne obrazy. Była to świetna powtórka i utrwalenie treści dzieła Adama Mickiewicza. Po wykonaniu tego zadania na uczestników spotkania czekał już przygotowany stół z poczęstunkiem: świeżo pieczonym chlebem, ubijanym przez uczniów masłem, robionymi przez gospodarzy powidłami oraz pieczonymi kiełbaskami. Spotkanie zakończyło się wspólnym oglądaniem części filmu „Pan Tadeusz”. Gospodarzom Zagrody u Rzeźbiarza p. Elwirze i p. Patrykowi bardzo dziękujemy za życzliwość i bardzo miłą, ciepłą atmosferę.
Spotkanie z Abp Stanisławem Gądeckim w naszej szkolePrzy okazji wizytacji kaszczorskiej parafii, Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził także mury naszej szkoły. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie, przedstawiciele przedszkolaków, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz proboszcz Ks. Marian Szymański. Grupa teatralna zaprezentowała krótki montaż słowno – muzyczny o życiu największego Polaka - Papieża Jana Pawła II. W występy zaangażowały się również uczennice z Ukrainy, które pięknie wyrecytowały wiersz o wierze i wolności, tak bardzo potrzebnej w dzisiejszych czasach! Ufamy, że w tym przedświątecznym czasie, wspólna modlitwa i śpiew przyniosą radość w sercu i nadzieję na lepsze jutro dla każdego z nas.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości. Gratulujemy młodzieży pięknych występów! Pani Kindze za chleby, Pani Ani za ciasto. Ogromne słowa wdzięczności kierujemy szczególnie ku Państwu Kindze i Łukaszowi Wojciechowskim, którzy ufundowali koszulki dla uczniów z oddziałów przygotowawczych. Dziękujemy wszystkim za wszystko!
WYNIKI KONKURSU ‘BEZPIECZNIE NA WSI MAMY, BO RYZYKO UPADKÓW ZNAMY’Z radością informujemy, że na etapie powiatowym Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego organizowanego przez KRUS, w kategorii klas I-III pierwsze miejsce zajęła Zofia Ślebioda z klasy II i tym samym powalczy o miejsce na etapie wojewódzkim. Natomiast w kategorii klas IV- VIII miejsce II zdobyła Anna Mała z klasy IV. Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych artystycznych sukcesów!
KONKURS PLASTYCZNY 'BEZPIECZNIE NA WSI'Uczniowie klas I – III i IV – VI wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ‘Bezpiecznie na wsi’ organizowanym przez KRUS, którego celem jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z przebywaniem i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Mamy nadzieję, że zaprezentowana tutaj dziecięca twórczość jasno pokazuje czego nie wolno robić podczas prac
w gospodarstwie i jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa!
AKCJA #MuremZaPolskimMunduremW związku z pojawieniem się w mediach społecznościowych inicjatywy pod hasłem: #MuremZaPolskimMundurem wspierającej służby mundurowe broniące granic naszego kraju i strzegące bezpieczeństwa wszystkich Polaków, uczniowie szkoły Podstawowej w Kaszczorze postanowili również dołożyć od siebie kilka ciepłych słów podziękowania i wyrazów wsparcia dla pracy żołnierzy oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji, pełniących służbę przy granicy.
Pierwszy Dzień wiosny21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu szkolnym. Tego dnia, w naszej szkole, obchodziliśmy wraz z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi Pierwszy Dzień Wiosny. Pierwszym punktem wiosennego święta było przedstawienie pt. „Dzień Wagarowicza”. Kolejna atrakcja polegała na zaprezentowaniu przez uczniów swoich umiejętności wokalnych, tanecznych oraz muzycznych w „Wiosennym pokazie talentów”. Punktem kulminacyjnym świętowania było topienie marzanny. W kolorowym korowodzie, ze słomianą kukłą, przy dźwiękach instrumentów perkusyjnych, dzieci wyruszyły nad rzekę, by pożegnać najzimniejszą porę roku i przywitać wiosnę. Ależ to był dzień!
Wnioski o przyjęcie do szkoły w języku polskim i ukraińskimWnioski znajdują się w zakładce "Dokumenty szkolne"
Zbiórka przyborów szkolnychSzanowni Państwo,
w ostatnich dniach doświadczyliśmy już ogrom dobra z Waszej strony w postaci darów zbieranych i wysyłanych dla naszych sąsiadów.
Do naszej placówki zgłaszają się chętne dzieci uchodźców, które chciałyby uczestniczyć w zajęciach. W związku z tym zwracamy się z kolejną prośbą o pomoc. W sekretariacie szkoły prowadzimy stałą zbiórkę przyborów szkolnych (długopisy, kredki, pisaki, farby, zeszyty, bloki, plecaki, nożyczki, linijki, piórniki itp.).
Chcemy by dzieci mogły choć przez chwilę nie myśleć o smutku, który ich dotyka.
Za każdy, nawet najmniejszy gest serdecznie dziękujemy!
W ośrodku "Trzy Jeziora" przebywają uchodźcy, którzy potrzebują podstawowych produktów żywnościowych (ziemniaki, buraki, marchewka, cebula, sól, mąka, cukier, przyprawy, vegeta, makarony, kasze, ryże, mleko, olej, margaryna, smalec, masło). Towar można dostarczać bezpośrednio do ośrodka.
Dzień Kobiet w kaszczorskiej szkoleZ okazji Dnia Kobiet płeć męska naszej szkoły przygotowała dla Pań - tych małych i tych dużych - kolekcję fryzur z tej to okazji. Oprócz tego panowie złożyli serdeczne życzenia, a uczeń klasy VIlI wykonał utwór "Stand by me" na saksofonie.
I miejsce w zawodach sportowychHURRA!!!!!
Uczennice Szkoły Podstawowej w Kaszczorze zajęły I MIEJSCE w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej - Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt
Bucz 02.03.2022
Przez całe lata nie można było o nich mówić. My dziś mówimy głośno.Nazwano ich Wyklętymi, bo mieli być zapomniani, skazani na śmietnik historii.
Przypisywano im zbrodnie, których nie popełnili. Odmawiano im godności ludzkiej, podważając ich patriotyzm i złożoną przysięgę żołnierską, że „będą walczyć z wrogiem Polski do ostatniej kropli krwi”. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni, Powstańcy, Żołnierze Niepodległościowego Podziemia, w dniu 1 marca, obchodzimy pamięć o Nich.
Data ta niesie w sobie pamięć o mordzie dokonanym na bohaterach. Stanowili oni ostatni trzon koordynujący działalność niepodległościową, skierowaną przeciwko okupacji sowieckiej w Polsce i rządowi komunistycznemu.
7 lutego Powstańcy Wielkopolscy wyzwolili Kaszczor. PamiętamyUczniowie klasy 7b odzwiedzili groby Powstańców Wielkopolskich spoczywających na cmentarzu w Kaszczorze.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - 30. FinałTakże i w tym roku troje wolontariuszy z naszej szkoły kwestowało na rzecz WOŚP.
Ze względu na nie sprzyjającą aurę, uczniowie, pod opieką osób dorosłych, w bezpiecznych miejscach zbierali datki na rzecz dzieci, które borykają się z zaburzeniami widzenia.
Pragnę podziękować nie tylko wolontariuszom za dodatkową pracę, także wszystkim darczyńcom i również Pani Mai Annie, która wraz z córką, po raz drugi włączyła się w to przedsięwzięcie.
Opiekun samorządu szkolnego
Nauka zdalna dla klas V-VIII od 31.01 do 25.02.2022 r.Od 27 stycznia 2022 r. do 27 lutego 2022 r. uczniowie szkół podstawowych klas V-VIII i uczniowie szkół ponadpodstawowych przechodzą na naukę zdalną. Uczniowie z klas I-IV szkół podstawowych i przedszkolaki kontynuują naukę w trybie stacjonarnym.
Dowozy i odwozy bez zmian
OGŁOSZENIEInformujemy, że w związku z obecną sytuacją covidową na naszym terenie sprawy w sekretariacie proszę załatwiać za pośrednictwem tel. 667 707 034 lub e-mail kaszczor@edu.mail.pl
Osobiste załatwianie spraw będzie możliwe tylko po wcześniejszym umówieniu.
OGŁOSZENIEZajęcia opiekuńcze w Przedszkolu Samorządowym w Kaszczorze zostają ZAWIESZONE do dnia 24.01.2022 r. tj. poniedziałek z powodu kwarantanny przedszkolaków.
O ewentualnych zmianach będziemy Państwa informować na bieżąco.
Rodzice przedszkolaków objętych kwarantanną zostaną powiadomieni o konkretnym terminie kwarantanny za pomocą automatu zgłoszeniowego z nr tel z warszawskim nr kierunkowym 022.
Konkurs "We love Harry Potter"W grudniu w naszej szkole odbył się konkurs z pt. ''We love Harry Potter''. Uczniowie przetestowali swoją wiedzę na temat bohaterów pierwszej części sagi o młodym czarodzieju. Poza pytaniami dotyczącymi książki i filmu pojawiły się również zadania gramatyczne, czytanie ze zrozumieniem oraz opis ulubionego bohatera w języku angielskim. A oto wyniki:
I miejsce otrzymała Wiktoria Nicka
II miejsce Jagoda Piędel
III miejsce Weronika Klecha
Wyróżnienie otrzymała Jolanta Stachowiak i Martyna Rzyska.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
103.rocznica Powstania WielkopolskiegoPowstanie w Wielkopolsce wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. 16 listopada 1918 roku Józef Piłsudski wysłał do rządów państw uczestniczących w I wojnie światowej oraz neutralnych telegram, w którym zawiadomił o powstaniu niepodległego państwa polskiego. Nadal nie był jednak przesądzony i ustalony jego kształt terytorialny. W Polsce uważano, że ziemie byłego zaboru pruskiego – Wielkopolska i Pomorze – muszą zostać włączone do Polski. W Wielkopolsce już w listopadzie ujawnił się istniejący od dwóch lat polski Centralny Komitet Obywatelski, z którego wyłoniono Komisariat Naczelnej Rady Ludowej. Pokojowe przyłączenie Wielkopolski do Polski nie było jednak możliwe. Niemcy pomimo swojej wojennej przegranej nie chcieli stracić swojego terytorium. 27 grudnia 1918 roku, dzień po powitaniu w Poznaniu Paderewskiego, Niemcy urządzili pod hotelem Bazar kontrmanifestację. Zrywali polskie i alianckie flagi, demolowali polskie lokale. Padły pierwsze strzały. W odpowiedzi w całej Wielkopolsce wybuchło polskie powstanie. Niemcy zostali wypchnięci z Poznania, zacięte walki toczyły się pod Rawiczem, Nakłem, Szubinem. Wojskami poznańskimi dowodził gen. Józef Dowbor-Mościcki. W lutym następnego roku na polecenie Ententy walki zostały przerwane. O losach Wielkopolski – i innych spornych ziem, o które upomniała się Polska i zamieszkujący je obywatele – miała zadecydować konferencja w Paryżu. Wielki wpływ na wybuch powstania miał przyjazd do Poznania Paderewskiego. Teraz ten wielki artysta i polityk, wielki orędownik sprawy polskiej na Zachodzie odgrywał czołową rolę w polskiej delegacji na konferencję pokojową. Obok niego stał Roman Dmowski. To on przekonywał, jak ważne dla Polski i dla Europy jest przyznanie ziem zachodnich Polsce. Tak też się stało. 28 czerwca 1919 roku Traktat Wersalski, pod którym podpis złożył Paderewski, Polsce przyznał Pomorze i Wielkopolskę. Powstanie Wielkopolskie okazało się zwycięskie. Na pamiątkę tego największego, zakończonego zwycięstwem zrywu niepodległościowego – 27 grudnia 2021 r. pierwszy raz obchodzimy święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego.
Warto pamiętać: Antoni Fornalski " Pro Memoria Powstańcy Wielkopolscy 1918/1919 Ziemi Przemęckiej" str. 93.
...... 23 listopada 2016r na cmentarzu w Kaszczorze zgromadzili się ..... zachęcam do lektury.
Powstańcy Wielkopolscy pochowani na cmentarzu w Kaszczorze:
- ŚP. BAJON JÓZEF 1900 -1977 sektor A rząd 7 miejsce 2,
- ŚP. BAJON JAN 1875 - 1947 sektor G rzad 7 miejsce 3,
- ŚP. FRĄG AUGUSTYN 1892 - 1975 sektor A rząd 3 miejsce 3,
- ŚP. KACZMAREK TADEUSZ 1897- 1974 sektor A rząd 4 miejsce 7,
- ŚP. MATYSIK JAN 1897-1973 sektor A rząd 3 miejsce 4,
- ŚP. BRZEZIŃSKI MICHAŁ 1895 - 1981 sektor A rząd 9 miejsce 3,
- ŚP. RZYSKI JÓZEF 1895 - 1971 sektor B rząd 6 miejsce 2,
- ŚP. NOWACZYK IGNACY 1905 -1990 sektor B rząd 6 miejsce 3,
- ŚP. RYCHTER JAN 1858 - 1940 sektor B rząd 10 miejsce 7,
- ŚP. ORZAŁKIEWICZ JÓZEF 1900 - 1989 sektor C rząd 1 miejsce 7,
- ŚP. WALKOWIAK FRANCISZEK 1897- 1961 sektor C rząd 3 miejsce 14,
- ŚP. JAŃCZAK WŁADYSŁAW 1895 -1971 sektor D rząd 1 miejsce 9,
- ŚP. SŁOMIŃSKI GRACJAN 1874 - 1947 sektor E rząd 1 miejsce 10,
- ŚP. RABSKI ZYGMUNT 1889 - 1964 sektor F rząd 14 miejsce 10,
- ŚP. TOMIŃSKI ANDRZEJ 1902 - 1987 sektor H rząd 2 miejsce 3,
- ŚP. HUBNER HUGON 1900 - 1971 sektor D rząd 1 miejsce 7,
- ŚP. MIERZWA LEON 1894 - 1973 sektor A rzad 2 miejsce 6.
"Cześć Ich Pamięci"
Zachęcam do upamiętnienia - "kotwice pamięci"
DZIĘKUJĘ
ps. Dziękuję za pomoc P. Adrianowi.
źródło: IPN Poznań, Naszdziennik, lista Powstanców A. Nowak, "Pro Memoria Powstańcy Wielkopolscy 1918/1919 Ziemi Przemęckiej" 2020r, A. Fornalski
|
|
|