|
Misiowe warsztaty i Konkurs Pięknego CzytaniaW ostatnich dniach Biblioteka szkolna przeprowadziła akcje promujące czytelnictwo i warsztaty z okazji Dnia Pluszowego Misia.
Dnia 20 listopada 2024 r. uczniowie klas I-III wzięli udział w warsztatach tworzenia misia z ręczników z okazji Dnia Pluszowego Misia. W tym samym dniu uczniowie klas IV-VIIII zmierzyli się w Konkurie Pięknego Czytania, który Biblioteka szkolna zorganizowała we współpracy z Gminnym Centrum Kultury i Biblioteką w Przemęcie - filią biblioteczną w Kaszczorze. Mistrzynią Pięknego Czytania została uczennica klasy V - Łucja Floryszczak. Drugie miejsce zajęła uczennica klasy VIII b - Natalia Leśniewicz, a trzecie miejsce przypadło Oskarowi Dąbrowskiemu - również z klasy VIII b. Jury postanowiło przyznać również trzy wyróżnienia: Zofii Ślebiodzie z kl. V, Tymoteuszowi Towpikowi z klasy VI oraz Maciejowi Piaseckiemu z klasy VIII b. Gratulujemy!
Zamieniam chrapanie na czytanieW dniach od 13 do 15 listopada 2024 r. odbyła się akcja ,,Zamieniam chrapanie na czytanie". Wzięli w niej udział uczniowie klas I-III, których zadaniem było piękne przeczytanie krótkich fragmentów tekstu. Dzieci z ochotą zamieniły naszą kanapę w czytelnię, podkreślając, że nowe szkolne sofy to nie tylko świetne miejsce do odpoczynku między lekcjami, ale również do spotkania ze słowem pisanym. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły już wiedzą, że jesienne i długie wieczory warto spędzić na kanapie ... z książką.
Pieśni patriotyczneGdy wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaszczorze śpiewali pieśni patriotyczne w szkole, Alicja Rzyska z klasy VI oraz Antonina Bieszczat z klasy V reprezentowały nas w II Gminnym Konkursie Pieśni Patriotycznej w Starkowie. II miejsce wśród uczniów klas IV - VIII wyśpiewała Alicja pięknie interpretując "Modlitwę Armii Krajowej". Antonina za pieśń "Moja Ojczyzna" otrzymała wyróżnienie.
Międzyszkolne Zawody w Biegu na OrientacjęII miejsce drużynowo zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej w Kaszczorze podczas Międzyszkolnych Zawodów w Biegu na Orientację z okazji święta 5. Lubuskiego pułku artylerii. Zawody odbyły się w Sulechowie 6. listopada 2024r.
Uczestnikom przyszło się zmierzyć z niełatwymi trasami poprowadzonymi na terenie poligonu przy ograniczonej widoczności w gęstej mgle.
Na sukces złożyły się świetne wyniki 12-osobowej ekipy, wśród których indywidualnie najlepiej wypadli: Maciej Piasecki zdobywając medal srebrny oraz Jagoda Olejniczak medal brązowy.
Pozostałe wyniki:
Drużyna dziewcząt:
4m. Natalia Leśniewicz
8m. Blanka Piędel
10m. Antonina Bieszczat
12m. Malwina Miś
16m. Yana Lysak
Drużyna chłopców:
4m. Bogusław Piasecki
9m. Mikołaj Stroiński
10m. Kacepr Wyrwa
12m. Krystian Lehmann
17m. Maksymilian Muszkieta
Śpiewaliśmy dla NiepodległejDzień ZIEMNIAKA24 października br. odbyło się spotkanie uczniów klasy siódmej z okazji obchodów Dnia Ziemniaka, które zostało zorganizowane w altanie w Brennie.Wydarzenie miało na celu integrację uczniów, a także kultywowanie tradycji związanych z lokalnymi obchodami tego dnia.
A może sportowy but i elegancki pantofel?30 października br. w naszej szkole odbył się długo wyczekiwany Dzień Zakręconych Butów. Uczniowie mogli wyrazić siebie poprzez wyjątkowe stylizacje obuwnicze. Dzień Zakręconych Butów był wspaniałą okazją do integracji i rozwijania kreatywności.Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i udział w tym nietypowym wydarzeniu!
Uczniowie z Kaszczoru dbają o lokalny cmentarz W piątek, 25 października 2024 roku, uczniowie klas VII-VIII ze szkoły w Kaszczorze wzięli udział w akcji sprzątania cmentarza parafialnego.
Uczniowie oprócz porządkowania nagrobków zajęli się również sprzątaniem chodników i parkingu dbając o to, aby okolice cmentarza były schludne.
Akcja ta nie tylko przyczyniła się do poprawy wyglądu cmentarza, ale także była doskonałą lekcją szacunku dla zmarłych oraz wartości wspólnej pracy na rzecz lokalnej społeczności. Uczniowie wykazali się zaangażowaniem i odpowiedzialnością, a efekty ich pracy dostrzegli nie tylko nauczyciele, ale także mieszkańcy Kaszczoru.
Spotkanie z policjantemUczniowie klas I-III mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z panem asp. Nikodemem Brzezińskim z Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie.
Dzieci dowiedziały się na czym polega praca policjanta. Zapoznały się ze znakami drogowymi oraz właściwym zachowaniem na przejściu dla pieszych.
Dziękujemy za interesujące spotkanie.
Rowerówka do OlejnicyW sobotnie, słoneczne przedpołudnie 12 października 2024 roku, jedenastoosobowa grupa ochotników z klasy VI wraz z wychowawcą, opiekunami - rodzicami oraz p. Dagmarą Angier-Sroka z Fundacji Sztuka dla Ludzi, wyruszyła na rowerówkę do Olejnicy. Głównym celem wyprawy było odnalezienie siedmiu punktów upamiętniających pobyty Wisławy Szymborskiej w Olejnicy. Powstały one w ramach projektu "Przyroda się nie myli, ale lubi żarty", którego pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja Sztuka dla Ludzi. Przy każdym z punktów uczestnicy wycieczki zapoznali się z ideą danej formy upamiętnienia, wysłuchali wiersza lub opisu. Rowerówka była również doskonałą okazją do rozwijania aktywności fizycznej, obcowania z przyrodą oraz odkrywania pięknych miejsc w naszej małej Ojczyźnie. Łącznie 27 km na rowerze. To całkiem przyzwoity wynik. Rośnie apetyt, aby pobić ten dystans podczas następnej rowerówki.
PASOWANIE NA PIERWSZOKLASISTĘ I DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
„Nauka to podróż, która trwa przez całe życie” to hasło przewodnie tegorocznej ceremonii Pasowania na Pierwszoklasistę połączonej z obchodami Dnia Edukacji Narodowej.
Uczniowie klas pierwszych swoimi występami udowodnili, że są gotowi wypłynąć w daleki rejs, by zdobywać wiedzę i doświadczenie, które kiedyś wykorzystają w dorosłym życiu. Zaproszeni goście: Wójt Gminy Przemęt – Pan Janusz Frąckowiak, Przewodnicząca Rady Gminy Przemęt – Pani Monika Maćkowiak i Radna Gminy Przemęt – Pani Kinga Piędel życzyli najmłodszym radości i wielu sukcesów w zdobywaniu wiedzy. Do życzeń dołączyli się także: Ks. Marian Szymański, sołtysi wsi i przedstawiciele Rady Rodziców, życząc nowych odkryć i wspaniałych przygód w szkole.
Dzień Edukacji Narodowej to doskonała okazja, aby wyrazić wdzięczność wszystkim, dla których edukacja i szkoła mają szczególne znaczenie. Słowa podziękowania były kierowane nie tylko do nauczycieli, ale również do pracowników szkoły, rodziców, uczniów oraz przedszkolaków. Każda z tych grup odgrywa ważną rolę w tworzeniu szkolnej społeczności i ma nieoceniony wpływ na jakość edukacji.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tejże uroczystości.
Pozostały tylko dobre wspomnienia! W październiku br., po 5 latach pracy w placówce naszej szkoły, pożegnaliśmy Panią Joannę Mirecką, która, realizując swoje zawodowe pasje i zainteresowania, postanowiła rozpocząć pracę w hospicjum.
W tym dniu społeczność szkolna wyraziła ogromną wdzięczność za lata pełne oddania, troski i zaangażowania. Pani Joanna była nie tylko niezastąpioną konwojentką, dbającą o bezpieczeństwo i komfort uczniów, ale również osobą, na której zawsze można było polegać. Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie życzyli Pani Joannie wielu sukcesów na nowej drodze zawodowej i poczucia spełnienia w każdym aspekcie życia.
Decyzja zapadła – czas na współpracę!Z przyjemnością ogłaszamy wyniki wyborów do Samorządu Szkolnego, które odbyły się 20 września br. Społeczność szkolna wykazała się dużym zaangażowaniem, a frekwencja wyniosła imponujące 95%.
Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów, wyniki prezentują się następująco:Przewodniczący Samorządu: Oskar Dąbrowski – zdobył 72 głosy.Zastępca Przewodniczącego: Antoni Wojtczak - zdobył 62 głosy.Sekretarka: Maria Michalewicz – zdobyła 52 głosy.Skarbniczka: Liwia Rolla - zdobyła 47 głosów.
Gratulujemy wszystkim nowo wybranym członkom Samorządu Szkolnego! Życzymy owocnej pracy oraz wielu sukcesów w realizacji Waszych planów i inicjatyw!
Opiekunki Samorządu Szkolnego
Dzień Chłopaka w klasach I - IIIUczniowie klas I-III w ramach Dnia Chłopaka wybrali się do kina na film animowany „Ozi: Głos deszczowego lasu". To chwytajaca za serce opowieść o małej orangutance, która pragnie uratować swój dom. Jej piękny, ekologiczny przekaz mówi, że nawet najmniejsza istota może uratować naszą planetę, a Internet można wykorzystać w słusznej sprawie. Uczniowie z wielkim przejęciem przeżywali przygody filmowej bohaterki i jej przyjaciół.
Na chłopaków w dniu ich święta czekały też upominki.
Wszystkiego najlepszego!
Sprzątanie Świata - 19 września 2024 r.„Na straży czystej ziemi” – pod takim hasłem odbyła się kolejna już akcja Sprzątania Świata, w której wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Bądźmy strażnikami czystej Ziemi każdego dnia!
Propozycja ubezpieczenia NNW uczniów i przedszkolakówNa prośbę Rady Rodziców udostępniamy link do ubezpieczenia NNW dzieci
Adres strony: ubestrefa.pl
kod oferty do wklejenia nqg6mr
Po wklejeniu kodu oferty i wyrażeniu zgody na przedstawienie oferty pokażą się trzy warianty do wyboru z opisem sum ubezpieczenia za zdarzenia i składki.
Po podaniu adresu e-mail zostanie klient przekierowany do uzupełnienia danych (opiekuna i ucznia) a następnie do banku w celu opłacenia polisy. Polisa jest ważna od dnia następnego. Wszystkie dokumenty polisa i OWU zostaną wysłane na e-maila.
W razie pytań jak i zainteresowaniem innymi sumami ubezpieczenia jestem do dyspozycji.
Z poważaniem
Jarosław Kędzierski
tel: 502 629 442
Powiatowa narada dyrektorów szkół i przedszkoli z przedstawicielami Kuratorium OświatyDnia 11. września odbyła się w Kaszczorze pierwsza narada dyrektorów powiatu wolsztyńskiego w roku szkolnym 2024/2025 poprowadzona przez wizytator delegatury w Lesznie - Panią Karolinę Kwita oraz starszą wizytator Panią Agnieszkę Rzepka. Dzięki życzliwości Gminy Przemęt oraz Gminnego Centrum i Biblioteka w Przemęcie spotkanie odbyło się w budynku kościoła poewangelickiego, a współorganizatorem narady był Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole Samorządowe z Oddziałem Integracyjnym w Kaszczorze. Tematem spotkania były, m.in. kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na dany rok szkolny oraz zadania dyrektora wynikające ze zmian w prawie. Obecny na naradzie wójt gminy Przemęt Pan Janusz Frąckowiak, podsumowując spotkanie, życzył wszystkim dyrektorom dobrego roku szkolnego i jak najlepszej współpracy z organem prowadzącym.
OPIEKA STOMATOLOGICZNA DLA UCZNIÓW SPOd tego roku szkolnego uczniowie naszej szkoły objęci będą opieką stomatologiczną przez „Mediroot” z Wągrowca – Dentobus. Prosimy rodziców, aby zapoznali się z poniższymi informacjami. Tych z Państwa, którzy nie wyrażają zgody na objęcie ich dziecka opieką stomatologiczną, prosimy o wypełnienie karty sprzeciwu wobec opieki profilaktycznej i złożenie jej w sekretariacie szkoły do poniedziałku 09.09.2024 r. Niewyrażenie sprzeciwu będzie skutkowało zakwalifikowaniem dziecka do udziału w programie. Przewidziane są 3-4 badania w ciągu roku szkolnego. Karty sprzeciwu do pobrania w sekretariacie szkoły, na stronie internetowej szkoły w zakładce „Dokumenty”.
Pierwsze badania zaplanowane są na dzień 24.09.2024 tj. wtorek
w godzinach od 8.00 do 14.00
OPIEKA STOMATOLOGICZNA – BADANIA PRZESIEWOWE
Opieka stomatologiczna staje się głównym punktem w podnoszeniu świadomości prozdrowotnej oraz edukacji uczniów i rodziców. Ma ona na celu uświadomienie ile chorób ogólnoustrojowych m.in. cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe m.in. choroba tętnic wieńcowych, zawał serca i udar mózgu, a także przewlekła choroba nerek, reumatoidalne zapalenie stawów itp. jest związane z chorobami zębów. Należy zwrócić uwagę, że zakażone zęby osadzone w kości, która jest bogato unaczyniona mogą powodować nadkażenie innych narządów.
Jesteśmy podmiotem leczniczym realizującym opiekę stomatologiczną poprzez DENTOBUS (mobilny gabinet stomatologiczny pod patronatem NFZ, który jako jedyny może dojechać do każdej szkoły).
Zapewniamy uczniom zabiegi profilaktyczne:
- BADANIE STOMATOLOGICZNE Z INSTRUKTAŻEM HIGIENY -PRZESIEWOWE
- ZABIEG LAKIEROWANIA ZĘBÓW CZYLI FLUORYZACJĘ
- OCZYSZCZENIE ZĘBÓW ZE ZŁOGÓW NAZĘBNYCH - oczyszczenie zębów ma na celu odsłonięcie ognisk próchnicy (np. Dziecko przed badaniem zjadło kanapkę z czekoladą, w brudach zęba nie bylibyśmy wstanie zobaczyć próchnicy)
Badania przesiewowe mają na celu:
- znalezienie ognisk bakteryjnych: zęby do usunięcia, próchnica, kamień nazębny;
- zmian nowotworowych jak włókniaki, brodawczaki itp.;
- wady zębowe, szkieletowe wymagające leczenia ortodontycznego;
- wędzidełka wargi górnej i języka, które powoduje problemy z wymową.
Lakierowanie zębów to prosta i szybka procedura nakładania substancji bogatej we fluor na zęby. Nie wiąże się z naruszaniem ciągłości tkanek, co skutkuje bezbolesnością oraz brakiem potrzeby znieczulenia. Zabieg fluoryzacji jest jedną z najważniejszych procedur w zapobieganiu próchnicy. Fluor jest jedynym składnikiem, który wbudowuje się w ząb, wypełnia braki powstałe wskutek działania szkodliwych czynników jak bakterie. Dzięki temu szkliwo zęba staje się bardziej odporne na ich działanie.
Próchnica zębów to długotrwały proces, który polega na demineralizacji, rozkładzie twardych tkanek zęba. Pod wpływem ubocznych produktów metabolizmu bakterii dochodzi do zabierania składników zęba.
Do rozwoju próchnicy dochodzi, kiedy jednocześnie zaistnieją cztery czynniki:
- bakterie
- cukry
- podatność zębów
- czas.
Każdy z wymienionych elementów jest czynnikiem koniecznym, ale samodzielnie nie wystarczającym do powstania próchnicy, dlatego tylko przy zestawieniu tych elementów możemy mówić o warunkach do rozwoju próchnicy. Próchnica powstaje znacznie szybciej u dzieci niż u dorosłych, na co mają wpływ wymienione czynniki.
Po przeprowadzonym badaniu ucznia, każdy rodzic otrzyma na mail diagram zębowy z naniesionymi informacjami:
- zęby wymagające leczenia,
- zęby, które należy usunąć,
- informacje o potrzebnie leczenia ortodontycznego (jeżeli występuje wada zgryzu) jesteśmy kliniką, która w dużym stopniu zajmuje się leczeniem ortodontycznym, więc lekarze są odpowiednio przeszkoleni aby rozpoznać wady zgryzu,
- potrzebę wycięcia wędzidełek np. języka (jeżeli dziecko ma problemy w wymową logopeda dopiero po usunięciu przeszkody, jaką jest zbyt krótkie wędzidełko języka, może prawidłowo przeprowadzić leczenie logopedyczne),
- zmiany, które wymagają konsultacji chirurga stomatologa, np. włókniaki, naczyniaki
Badanie wraz z opisem stanowi dokument, z którym mogą się Państwo zgłosić do dowolnie wybranego lekarza dentysty w celu leczenia.
ZEBRANIA Z RODZICAMI4.września tj. środa godz. 16.00 - przedszkole
zebranie ogólne w stołówce szkolnej, potem zebranie w salach
przedszkolnych z wychowawcami
5.września tj. czwartek - szkoła
godz. 16.00 - zebranie ogólne
godz. 16.30 - zabranie z wychowawcami w klasach
kl. Ia sala nr 12
kl. Ib sala nr 45
kl. II sala nr 11
kl. IIIa sala nr 10
kl. IIIb sala nr 9
kl. IV sala nr 21
kl. V sala nr 19
kl. VI sala nr 14
kl. VII sala nr 17
kl. VIIIa sala nr 18
kl. VIIIb sala nr 7
Dzienniczek elektroniczny VULCAN
|
|
|